28 listopada 2013

Szwajcarska kuroniówka cz. IV - podjęcie pracy

Dzisiaj ostatni post z cyklu szwajcarska kuroniówka. Poprzednie wpisy znajdziecie tu, tu i tu. Jak już zapowiadałam w piewszym wpisie z tego cyklu, ostatni wpis dotyczył będzie przyjęcia pracy.

Źródło
Szukanie pracy, to praca sama w sobie. Niezliczone godziny spędzone przed komputerem. Stwarzanie coraz to lepszych wersji podania o pracę. To wszystko powinno nas prowadzić do celu jakim jest zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. A jeżeli nie prowadzi i musimy zdać się na oferty proponowane przez doradcę?

Zobowiązani jesteśmy jako osoby bezrobotne do podjęcia niezwłocznie każdej pracy jaka zostanie nam zaproponowana. Nie musimy jednak podejmować pracy, która:
- nie odpowiada normalnym warunkom pracy,
- nie odpowiada naszym kwalifikacjom (wyjątek - osoby, które nie ukończyły 30 roku życia),
- nie odpowiada naszym warunkom (np. wiek, zdrowie),
- wymagałaby od nas dojazdu do pracy dłuższego niż 4 godziny w ciągu dnia,
- utrudniałaby ponowne zatrudnienie w wyuczonym zawodzie o ile istnieją w najbliższym czasie perspektywa podjęcia takiej pracy,
- zapewnia wynagrodzenie, które jest niższe niż 70 % ubezpieczonego wynagrodzenia (taka praca traktowana jest jako Zwischenverdienst).

Zwischenverdienst to rodzaj zatrudnienia, który pozwala nam zdobywać doświadczenie. Polega on na tym, że podejmujemy pracę za którą otrzymujemy wynagrodzenie mniejsze niż zasiłek dla bezrobotnych. Takie zatrudnienie trzeba zgłosić do Arbeitslosenkasse. Różnica między pełną kwotą zasiłku, a wynagrodzeniem z podjętej pracy jest wypłacana na nasze konto. Nadal jesteśmy zobowiązani do szukania "normalnej" pracy i gdy tylko ją znajdziemy zobowiązani jesteśmy do jej podjęcia.

Jeżeli znaleźliśmy pracę, to jesteśmy zobowiązani powiadomić naszego doradcę i Arbeitslosenkasse o tym fakcie. Służą do tego formularze, które dostaniemy od doradcy/ pracownika kasy.

Na sam koniec chciałam jeszcze tylko dodać, że moja przygoda z RAV kończy się z dniem 30. listopada. 

Wszystkim szukającym pracy życzę powodzenia i cierpliwości. 

7 komentarzy:

 1. gratuluje znalezienia nowej pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A mi wlasnie skończył sie kontrakt i od nowego roku muszę znowu szukać. Pfff... Stresujące i troszkę depresyjne :(
  Pozdrawiam z Zurychu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cierpliwość popłaca :) Również pozdrawiam!

   Usuń
 3. Od dwóch miesięcy chodzi nam z dziewczyną po głowie emigracja, ale nie wiem czy praca w szwajcarii dla polaków jest łatwa do znalezienia. Zastamawialiśmy się nad znalezieniem poprzez polską agencję pracy za granicą bo się ich dużo porobiło (np http://www.teamjob.pl/jak-zaczac-prace.html ) Nie wiesz jak duże są różnice w płacach jak znajde pracę przez nich, a jakbyśmy szukali na miejscu?

  OdpowiedzUsuń