12 sierpnia 2012

Rodzaje pozwoleń na pracę

Są różne rodzaje pozwoleń (Arbeitsbewilligungen). Opiszę tylko dwa, które z punktu widzenia osoby rozpoczynającej pracę i życie w Szwajcarii są interesujące. Chciałabym jednocześnie zauważyć, że obecnie pozwolenie na pracę jest jednocześnie pozwoleniem na pobyt (wydawany jest jeden dokument).

Pozwolenie typu L (Ausweis L EU/EFTA)
Pozwolenia tego typu udziela się osobom, które zamierzają pracować powyżej trzech miesięcy, jednak nie dłużej niż rok (do 364 dni). Do udzielenia pozwolenia wymagana jest umowa o pracę. Termin ważności pozwolenia odpowiada długości umowy o pracę. Można "składać" terminy, jednak nie mogą one przekroczyć 12 miesięcy. Jeżeli byłyby dostępne pozwolenia kontyngentowane (typu B), to można bez przerywania pobytu w Szwajcarii złożyć wniosek o pozwolenie tego typu.

Pozwolenia B udzielane są także osobom, które przebywają na terenie Szwajcarii bez podejmowania pracy. Posiadacze nie mogą rościć sobie praw z tytułu ubezpieczenia socjalnego.

Stosunki pracy poniżej trzech miesięcy w roku kalendarzowym nie wymagają pozwolenia na pracę/ pobyt (regulują je przepisy meldunkowe).

Pozwolenie typu B (Ausweis B EU/EFTA)
Przyznawane obcokrajowcom, którzy przebywają w Szwajcarii długoterminowo w celach zarobkowych. Termin ważności to 5 lat. Udzielane jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony bądź określony (na co najmniej 365 dni). Podlega ograniczeniom ilościowym dla obywateli krajów wchodzących w skład EU-8.

Pozwolenie można generalnie przedłużyć o kolejnych 5 lat, jeżeli zostaną spełnione warunki. Jednak jeżeli osoba ubiegająca się pierwszy raz o przedłużenie była w ciągu ostatnich 12 miesięcy bezrobotna nie ze swojej winy, to może nie dostać przedłużenia na 5 lat, a jedynie na rok.

Obywatele wszystkich krajów EU/EFTA, którzy tylko przebywają na terenie Szwajcarii (nie podejmują czynności zarobkowych) mogą złożyć wniosek o pozwolenie, jeżeli posiadają wystarczające środki finansowe, a także wystarczające ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe.

19 komentarzy:

 1. Dziękuję za bardzo przydatny wpis :) Blog też bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. Mam nadzieję, że pozostałe też się przydadzą :) Pozdrawiam, Agata

   Usuń
 2. mam takie pytanie do pani moja zona ma okazjie pojechac do szwajcarii tylko ze na 2 miesiace jest szansa na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ma okazje wyjechać, to pewnie szansę ma. Nie potrzebuje pozwolenia na pracę, ale musi się zameldować w swojej gminie w ciągu 14 dni od daty przybycia.

   Usuń
 3. oczywiscie do pracy w hotelu jak by to miało wygladac bez pozwolenia?

  OdpowiedzUsuń
 4. no własne ma przyjechac do mnie do hotelu w którym obecnie pracuje tylko na dwa miesiące puki co bardzo pani dziekuje za pomoc tutaj gdzie pracuje mało inteligetny pracownik pracuje na recepcji i opowiada jakies dziwne zeczy ze bedzie problem z pozwoleniem poniewaz tylko na dwa miesiace ma kontrakt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolenia na pracę nie trzeba mieć, jeżeli pobyt nie przekroczy 90 dni.

   Usuń
 5. bardzo dziekuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
 6. a jesli ma sie umowe zlecenie to tez trzeba sie zameldowac? czy tylko w przypadku umowy o prace jest taki obowiazek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obowiązek jest nawet wtedy gdy się jedzie w odwiedziny. Meldunek trzeba rozgraniczyć z pozwoleniem na pobyt/pracę.

   Usuń
 7. a jesli posiada sie umowe zlecenie to tez jest obowiazek meldunkowy?

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam czy przy zagubieniu książeczki pozwolenia L można wyrobić druga ?? Czy jest ona odpłatna ?? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Łukasz, można. Nie wiem ile kosztuje. Swojego jeszcze nie zgubiłam. Pozdrawiam, Agata

   Usuń
 9. Witam, Czy orientuje sie Pani moze jak jest z przedluzaniem Ausweis`òw B? Czy zdarzaja sie sytuacje, ze osoba pracujaca na umowe na czas nieokreslony moze nie dostac przedluzenia na pobyt? Z tego co slyszalam, po 5-ciu latach na Ausweis`ie B, powinno sie otrzymac juz C na stale, ale ostatnio chodza pogloski, ze B potrafi byc przedluzony znow na B (na kolejne 5 lat). Ciekawa jestem w ogole, jak sytuacja z mocniejszym frankiem wplynie na gospodarke Szwajcarii i chec jej do pozostawiania sobie obcokrajowcow, ktorych na dzien dzisiejszy tu nie brakuje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, nie wydaje mi się że nie zostanie przedłużone jeżeli masz umowę na czas nieokreślony. Obywatelstwa nie dostaniesz po 5 latach w Szwajcarii. Więcej na ten temat tu http://szwajcariaodkuchni.blogspot.ch/2013/08/nadanie-szwajcarskiego-obywatelstwa.html. Pozdrawiam, Agata

   Usuń
 10. Witam, czy posiada pani wiedzę, jak to jest w przypadku zdania ausweis B do gminy{ powrot do pl} Jeżeli ausweis B posiada jeszcze waznosc ponad 3 lata i musze go zdac wyjezdzajac, czy jest mozliwosc odzyskania tego samego pozwolenia, po ewentualnym powrocie do ch. Pozdrawiam Kamila

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kamila, wydaje mi się, że to nie jest możliwe. Nie znalazłam niestety informacji na ten temat. Zapytaj w swojej gminie. Całkiem możliwe, że się mylę. Pozdrawiam, Agata

   Usuń