20 sierpnia 2012

Jak się poruszać po Szwajcarii

Sposobów na poruszanie się jest wiele: piechotka, rower, samochód czy ogólnodostępna komunikacja. Temu ostatniemu chciałabym poświęcić ten wpis.

Nie będę pracować w mieście, w którym będę mieszkać, a do pracy jakoś dojechać trzeba, więc będę korzystać z ogólnodostępnej komunikacji. Wybór padł na Strecken-Abo abozigzag. W obrębie wybranych stref można poruszać się bez ograniczeń (autobus, kolejka, pociąg). Abonament można wykupić na 7 dni, 1 miesiąc, bądź 1 rok. Do wyboru w pierwszej lub drugiej klasie. Oczywiście najkorzystniejszą opcją jest wykupienie rocznego abonamentu.


Jeżeli zamierzasz pokonywać dłuższe odcinki, to zastanów się nad inną opcją. Mianowicie: GA. Cóż to? W dosłownym tłumaczeniu: abonament ogólny. Wykupując GA możesz korzystać z połączeń oferowanych przez SBB, a także większość prywatnych przewoźników. Mało tego, jeżeli jest taka potrzeba możesz korzystać z Postauto i statków, a także tramwajów i autobusów w większości miast i aglomeracji. Chcąc skorzystać z kolejki górskiej sprawdź czy nie wystarczy tylko dopłacić różnicy (zamiast płacić za cały bilet) i wygodnie usiąść w wagoniku i delektować się podróżą. GA możesz wykupić na rok, a także na miesiąc. Istnieje cały szereg ofert specjalnych, np. dla studentów, seniorów czy rodzin - wszystko do znalezienia na stronie z linku powyżej.

Do pracy standardowo dojeżdżasz autem, ale dzisiaj nie masz na to ochoty? Nie ma problemu. Możesz wykupić Halbtax i jeździć okazjonalnie za pół ceny. Zniżka obowiązuje na liniach obsługiwanych przez SBB oraz prywatnych przewoźników, a także na statkach i w Postauto. Wykupić ją możesz na rok, dwa lub trzy. Im dłuższy okres, tym taniej. Jest jednak haczyk. Na krótkich trasach, ze względu na obowiązujące ceny minimalne, rabat może wynosić mniej niż 50%.

Podsumowując:
  • chcesz zjeździć Szwajcarię wzdłuż i wszerz, to GA jest dla Ciebie,
  • codziennie dojeżdżasz tą samą trasą, to wybierz Strecken-Abo,
  • korzystasz od czasu do czasu, to wybierz Halbtax.
Nie wymieniłam wszystkich dostępnych możliwości. Więcej możecie znaleźć tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz