08 listopada 2013

Szwajcarska kuroniówka cz. II - wniosek o wypłatę zasiłku

W poprzednim wpisie była mowa o rejestracji w RAV. Dzisiaj kolejny krok - złożenie wniosku o wypłatę zasiłku dla bezrobotnych.

www.schweizer-franken.chKryteria

Zanim przejdę do wniosku, wyjaśnię kiedy możemy ubiegać się o zasiłek. Jest kilka kryteriów, które muszą zostać spełnione. Trzeba:
- być bezrobotnym - staje się to w momencie rejestracji w RAV,
- mieszkać w Szwajcarii - narodowość nie gra żadnej roli, jednak obcokrajowcy muszą posiadać aktualne Aufenthaltsbewilligung,
- wykazać 12 miesięczny czas składkowy - przez przynajmniej 12 miesięcy z 2 ostatnich lat przed zarejestrowaniem się należy pozostawać w stosunku pracy,
- być gotowym do podjęcia pracy,
- pojawiać się na spotkaniach organizowanych przez RAV.

Wniosek

Jeżeli spełniamy kryteria, możemy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku. Ja zrobiłam to tego samego dnia, którego się rejestrowałam w RAV. Do wypełnienia miałam kolejne formularze:
wniosek o wypłatę zasiłku dla bezrobotnych,
poświadczenie stosunku pracy wypełnione przez pracodawcę (wszystkich z ostatnich dwóch lat).
Do obu formularzy trzeba dołączyć załączniki
- kopia formularzu meldunkowego złożonego w RAV, 
- kopia AHV-Ausweis,
- kopia umowy o pracę,
- kopia wypowiedzenia,
- kopie 12 ostatnich odcinków od wypłaty.

Dokumenty składamy w wybranej przez siebie Arbeitslosenkasse. Mi zostały przedstawione dwie do wyboru - kantonalna i prywatna. Nie ma w zasadzie znaczenia którą wybierzemy, bo obie pracują wg tych samych reguł i świadczą taką samą wysokość zasiłku.

Zasiłek

Na początku definiowane jest ubezpieczone wynagrodzenie. Jest to baza, na podstawie której będzie obliczana wysokość zasiłku. Ubezpieczone wynagrodzenie, to wypłata (AHV-pflichtig), którą uzyskaliśmy w ostatnich 6 bądź 12 miesiącach przed bezrobociem.

Na tej podstawie obliczana jest "dniówka", która w zależności od sytuacji wnioskującego wynosi 70% lub 80% ubezpieczonego wynagrodzenia. 80% uzyskamy, gdy:
- ubezpieczone wynagrodzenie nie jest wyższe niż 3'797 CHF,
- mamy małe dzieci, które wymagają opieki,
- pobieramy rentę inwalidzką (stopień inwalidztwa odpowiada co najmniej 40%).
W każdym innym przypadku uzyskamy 70%.

Ponieważ zasiłek bazuje na faktycznych dniach roboczych danego miesiąca, będziemy otrzymywać różne zasiłki. Wypłata następuje raz w miesiącu (w kolejnym miesiącu) na podane konto bankowe.

Osobom, które podlegają podatkowi u źródła, zostanie odciągnięty z zasiłku należny podatek, a także pozostałe potrącenia, które byłyby odciągnięte od regularnej wypłaty.

Zasiłek można otrzymywać najdłużej przez 2 lata i termin biegnie od dnia, w którym złożony został wniosek do Arbeitslosenkasse.

Kara za załamanie reguł

Jeżeli nie będziemy trzymać się następujących reguł:
- nie staramy się osobiście znaleźć pracy bądź staramy się za mało,
- nie przyjmiemy pracy, która została nam zaproponowana przez pracownika RAV,
- nie pojawimy się na spotkaniu wyznaczonym przez RAV,
- będziemy próbowali wyłudzić zasiłek, czeka nas kara.

Jeżeli dopuścimy się któregoś z powyższych "wykroczeń", możemy spodziewać się zaniechania wypłaty zasiłku - od 1 do 60 dni. To samo dotyczy sytuacji gdy jesteśmy bezrobotni z własnej winy (przez wypowiedzenie umowy o pracę bez posiadania nowej).

Udział własny

Wypłacona kwota zostanie zmniejszona o co najmniej 5 dniówek. Jest to forma udziału własnego.

Dodatkowa praca

Jeżeli w trakcie pobierania zasiłku podejmujemy pracę i uzyskujemy dochód, który jest mniejszy niż zasiłek, to zasiłek zostanie zmniejszony. Nową bazą do wypłaty zasiłku jest różnica między ubezpieczonym wynagrodzeniem a wynagrodzeniem z dodatkowej pracy.

Wolne od szukania pracy

Po 60 dniach szukania pracy mamy prawo do 5 dni wolnego od szukania pracy. Nie musimy w tym czasie szukać pracy ani być gotowym do podjęcia pracy. Można te "wakacje" zostawić sobie na później, np. po 120 dniach wykorzystać 10 dni. Chęć wykorzystania tych dni należy zgłosić do RAV 2 tygodnie wcześniej. Jeżeli nie wykorzystamy tych dni, a pracę znajdziemy to nie przysługuje nam pieniężne odszkodowanie.

W kolejnym wpisie będzie o rozmowe z doradcą RAV.

9 komentarzy:

 1. wolne od szukania pracy? :D uwielbiam Szwajcarię... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam tym nieco zaskoczona, ale jak dają to czemu nie skorzystać. Tym bardziej, że za te dni należą nam się pieniądze.

   Usuń
 2. A jak to jest jak skończył mi sie kontrakt i nie mam w ręku faktycznego wypowiedzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym wypadku to była umowa na czas określony. Kontrakt się skończył i nie został przedłużony, więc stosunek pracy ustał. Wypowiedzenia nie dostaniesz, bo jest nieuzasadnione.

   Usuń
 3. A co jeżeli byłam bezrobotna i pobierałam zasiłek 1rok, potem podjęłam pracę i przepracowałam 14 miesięcy bez przerwy i utraciłam pracę. Czy zasiłek znowu mi się należy? Czy też okres od ostatniego pobierania pieniążków jest za krótki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że tak. Zapytaj w RAV w którym byłaś zameldowana.

   Usuń
 4. Z tego co wiem zasilek rowniez przysluguje w przypadku samodzielnego wypowiedzenia stosunku pracy.
  Natomiast wolne od szukania pracy jest rowniez w Polsce

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć, czy należy mi się zasiłek jeśli straciłam pracę w Polsce, przeprowadziłam się do Szwajcarii i zarejestruję się w RAV?

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, ale w polskiej wysokosci wyplacany przez RAV...

  OdpowiedzUsuń