03 kwietnia 2013

Ograniczony obowiązek podatkowy

Do końca kwietnia zostało jeszcze trochę czasu, ale już czas najwyższy pomyśleć o rozliczniu podatku dochodowego za 2012 rok.

Moje rozliczenie nie będzie się zupełnie niczym różniło od tych z poprzednich lat, pomimo zmiany miejsca zamieszkania.

Dlaczego o tym wspominam? Bo to wcale nie jest takie oczywiste. Z informacji telefonicznej uzyskanej w Biurze Krajowej Informacji Podatkowej, wynika bowiem, że powinnam opodatkować dochody uzyskane w Szwajcarii. Osoba, z którą rozmawiałam nie była zbyt przekonywująca, a poza tym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Bernie w dniu 02.09.1991 r.).

Ponieważ jedno wyklucza drugie, postanowiłam wystąpić o interpretację indywidualną. We wniosku powołałam się na Ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 3 ust. 1 i 2) oraz Konwencję między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (art. 4 ust. 1.). Dodatkowo wyszperałam inną interpretację indywidualną, w której podatniczka przedstawiła bardzo podobny do mojego stan faktyczny (sygn. akt. DD4-033-01665/ZKK/06/5763). 

Stan faktyczny jest następujący: wraz z przeprowadzką do Szwajcarii, przeniosłam tu swój ośrodek interesów życiowych (centrum interesów osobistych lub gospodarczych) i w mojej ocenie, został spełniony warunek do uznania faktu, iż od momentu przeprowadzki podlegam ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. A skutek tego jest taki, że dochody uzyskane na terenie Szwajcarii nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Moje stanowisko uznano za prawidłowe.

Wypełnienie wniosku ORD-IN nie jest specjalnie trudne ani drogie (40 zł za wydanie decyzji dotyczącej jednego zaistniałego stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego). Trzeba jednak wysłać wniosek odpowiednio wcześnie. Mój wniosek został wysłany 02.01.2013 (poleconym priorytetem), do Organu upoważnionego do wydawania interpretacji 21.01.2013 (przy czym 16.01.2013 dotarł do BKIP i został przesłany dalej), a decyzja dostała wydana 21.03.2013. 

Dlaczego występowałam o interpretację indywidualną a nie skorzystałam z innej, na którą się powoływałam? 
Ponieważ interpretacja indywidualna dotyczy konkretnego przypadku i nie można się skutecznie stosować jej do swojego przypadku. Mogłoby się zdarzyć tak, że organ, który sprawdzałby moje zeznanie podatkowe nie zgodzałby się z tą decyzją. A latanie do Polski, żeby wykłócać się ze Skarbówką nie jest zbyt ciekawą perspektywą. W ten sposób mam pewność, że moje rozliczenie będzie prawidłowe i "mój" Urząd Skarbowy musi tę decyzję respektować.

9 komentarzy:

  1. Dziękuję za szczegółowe informacje w tym temacie, tez mamy wątpliwości co do rozliczenia podatku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo :) Pozdrawiam, Agata

      Usuń
  2. Mam pytanie :) Czy w zeznaniu podatkowym trzeba wykazać dochody uzyskane w Szwajcarii pomimo, że nie odprowadzi się od tej kwoty podatku w Polsce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem: w zeznaniu podatkowym podaje się dochody opodatkowane bądź do opodatkowania. Jeżeli dochód uzyskany w CH nie będzie w Polsce opodatkowywany, to nie widzę potrzeby ujawniania wysokości tego dochodu. Poza tym do dochodów uzyskanych jest inny PIT i jego złożenie wiąże się z "chęcią" zapłacenia podatku. A tego przecież nie chcemy.

      Ja nie podawałam żadnemu polskiemu urzędowi wysokości moich zarobków.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
    2. Dziękuję za pomoc, pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Hej Agata

    przez przypadek natknelam sie na twojego bloga, od dluzszego czasu (lepiej pozno niz wcale ;-) zastanawialam sie czy musze placic podatki w Polsce (od 3 lat pracuje w Szwajcarii, nigdy nie pracowalam w Polsce), teraz wiem ze nie musze

    dziekuje za przydatne Infos

    Pozdrawiam
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzien dobry
    Mam pytanie jaki podatek powinienem płacic przy zarobkach brutto ok 7000 fr zonaty 1 dziecka na utrzymaniu zona nie pracuje w polsce , konton luzern

    OdpowiedzUsuń
  5. Tutaj znajdziesz odpowiedź na Twoje pytanie: https://steuern.lu.ch/unternehmen/u_quellensteuer/quellensteuer_tarife. Pozdrawiam, Agata

    OdpowiedzUsuń