11 kwietnia 2013

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Długo zabierałam się do napisania tego posta, a szkoda, bo temat ważny. Tak więc nadszedł czas, żeby zając się tematem obowiązkowego opłacania składki na kasę chorych.

W sumie można uznać, że jest to obowiązkowe potrącenie z wypłaty. Z tą różnicą, że nie jest potrącane przez pracodawcę (nawet w przypadku osób z pozwoleniem na pracę B), a ubezpieczony ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia z ubezpieczycielem i opłacać składki w terminie.

Dla kogo obowiązkowe?
Dla wszystkich osób posiadających miejsce zamieszkania w Szwajcarii.

U kogo się ubezpieczyć?
Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, bo każdy ma inne potrzeby. Ubezpieczycieli jest wielu, składki mają różne wysokości, ale świadczenia w ubezpieczeniu podstawowym są wszędzie takie same (leczenie metodami tradycyjnymi w placówkach o podstawowym standardzie; nie dotyczy leczenia stomatologicznego). Z pomocą przyjdzie strona Comparis.

O co chodzi z franszyzą?
Franszyza jest tu rozumiana jako udział ubezpieczonego w kosztach leczenia. Im wyższa franszyza, tym niższa składka. 
Jeżeli wybierzemy franszyzę 2500 CHF, należy być świadomym faktu, iż koszty leczenia do tej kwoty pokrywamy sami, a dopiero koszty ponad ten limit są pokrywane w 90% przez kasę chorych (10% rachunku wystawionego przez lekarza musimy nadal opłacić). Warto wziąć pod uwagę chorowalność i obliczyć czy bardziej opłaca się niska franszyza a wysoka składka. Ja nie choruję właściwie wcale (przeziebienia leczę domowymi spodobami) i wybrałam najtańszą opcję. Dodatkowo mam to szczęście, że ubezpieczyciel ma na swojej liście polskiego lekarza.

Modele ubezpieczenia (wpływają na wysokość składki) na przykładzie Assura:
- model tradycyjny - wolny wybór lekarza pierwszego kontaktu,
- model "lekarza domowego" - należy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu (wybiera się go z listy uznanych przez ubezpieczyciela lekarzy),
- model Phar-Med - należy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu (wybiera się go z listy uznanych przez ubezpieczyciela lekarzy), a przepisane lekarstwa można wykupić jedynie w sieci aptek Sun Store.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego - zniżki. Jeżeli wynagrodzenie ubezpieczonego nie przekracza w roku 35.000 CHF (38.000 CHF jeżeli rodzina posiada dzieci), to ma on prawo ubiegać się o zwrot części opłaconej składki. 
Jak wynika z powyższej tabeli, zwracana kwota nie jest "groszową" sprawą. 
Dla przykładu: osoba pełnoletnia, mieszkająca w regionie 1 (np. miasto Bern), której zarobki nie przekraczają 25.000 CHF, może liczyć na zwrot w wysokości 107 CHF od każdej składki. 
Osoby uprawnione do obniżki powinny złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu (proszę sprawdzać na stronach odpowiednich kantonów).

6 komentarzy:

 1. jeżeli opuszcza się Szwajcarię na stałe można ubiegać się o zwrot składek ubezp w firmie,w której się opłacało składki. Jak długo czeka się na zwrot i ile procent zwracają?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A z jakiego powodu miałyby być zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne?

   Usuń
 2. Przydatny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z dwojga złego dobrze że w ogóle mamy i tak nie najgorzej rozwiniętą pomoc publiczną. Są kraje gdzie wygląda to jeszcze gorzej :/ Żeby to jeszcze ubezpieczenia domu były w troszeczkę niższej cenie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szwajcaria nie jest tania, ale i nienajgorzej się zarabia więc nie jest źle :)

   Usuń