12 lutego 2013

Prawko po szwajcarsku

Zrobienie prawa jazdy w Polsce (zwłaszcza po ostatnich zmianach) nie będzie chyba należeć do przyjemnych i łatwych.

Chciałabym dzisiaj przedstawić szwajcarskie rozwiązanie (kat. B). Patrząc na zasady obowiązujące w Polsce, tutejsze wydają się być szalone i nierozważne. Ale tylko na początku. Nie miałabym nic przeciwko wprowadzeniu ich w Polsce.

Pierwszym krokiem jest ukończenie kursu pierwszej pomocy. Następnie wypełnienie formularza (punkty 1-5; 6 wypełnia okulista lub autoryzowany optyk) - podania o wydanie prawa jazdy ucznia. Trzeba dołączyć kolorowe zdjęcie paszportowe. Wypełniony formularz wraz z poświadczeniem ukończenia kursu pierwszej pomocy i dowodem osobistym lub pozwoleniem na pobyt trzeba dostarczyć do gminy w celu identyfikacji.
Prawo jazdy ucznia
Po otrzymaniu pozwolenia, można podejść do egzaminu teoretycznego. Czas oczekiwania na egzamin to 3 - 4 tygodnie. Od 1. stycznia tego roku nastąpiły zmiany i obecnie test składa się z 50-ciu pytań z trzema możliwymi odpowiedziami. Można popełnić 15 błędów (10% maksymalnej liczby punktów). Egzamin trwa 45 minut. Wyniki znane są od razu i ważne przez 2 lata. Teorii można nauczyć się we własnym zakresie bądź na zorganizowanym kursie. Dopóki nie zdamy teorii, nie możemy wsiąść za "kółko".

Przykładowe pytanie testowe

Przyklejamy "elkę" i możemy ruszać w drogę!
Można zapisać się do szkoły jazdy. Nie ma tutaj obowiązkowego kursu czy godzin do wyjeżdżenia. Teoretycznie można przygotować się do egzaminu praktycznego we własnym zakresie, na podstawie prawa jazdy ucznia. Jest to dokument wydawany na 2 lata i uprawniający do poruszania się autem odpowiednio oznaczonym. Tzn. musi być naklejona niebieska plakietka ("elka"). Można kierować samochodem pod warunkiem, że jedzie z nami osoba, która ma ukończone 23 lata i posiada prawo jazdy od co najmniej 3 lat. Warto jednak zapisać się do szkoły na kilka lekcji. Chociażby po to, żeby przejechać ulubione miejsca egzaminatorów.

Następnie trzeba poświęcić 4 wieczory na pogadankę o ruchu drogowym (Verkehrskunde). Musi się ona odbyć po zdanej teorii, a przez egzaminem praktycznym. Ważność 2 lata.

Jeżeli czujemy się już na siłach, zgłaszamy chęć podejścia do egzaminu praktycznego. Na egzamin należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
- "zaproszenie" na egzamin,
- prawo jazdy ucznia,
- dowód osobisty/ paszport,
- potwierdzenie udziału w Verkehrskunde.

Egzamin można zdawać swoim samochodem!

Po zdanym egzaminie otrzymujemy prawo jazdy na 3 lata. Można samodzielnie jechać już po egzaminie na podstawie wydanego zaświadczenia.
Szwajcarskie prawo jazdy
W przeciągu pierwszych 6 miesięcy po zdaniu prawa jazdy, należy zgłosić się na pierwszy kurs uzupełniający. W przeciągu 3 lat od zdania prawa jazdy należy się zgłosić na drugi kurs uzupełniający. Jeżeli nie ukończymy kursów doszkalających w terminie, urząd komunikacyjny wyznacza na nasz wniosek termin kursu. Jeżeli i w tym terminie nie weźmiemy udziału w kursie, wracamy do punktu wyjścia.

Najpóźniej miesiąc przez wygaśnięciem ważności prawa jazdy, trzeba złożyć wniosek o wydanie dokumentu na czas nieokreślony. Zostanie dostarczony pocztą.

Jeżeli nie zdamy 2 razy egzaminu praktycznego, możemy zapisać się na trzeci, ale musimy załączyć potwierdzenie ze szkoły jazdy, że ukończyliśmy profesjonalne szkolenie. Jeżeli kolejny raz nie zdamy, jesteśmy kierowani do psychologa, który musi wydać pozytywną opinię o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dopiero na tej podstawie można podejść 4 raz. 

Koszty (tylko i wyłącznie poglądowo):
- kurs pierwszej pomocy - ok. 150 CHF,
- badanie wzroku - ok. 10 CHF,
- zdjęcia - ok. 20 CHF,
- identyfikacja w gminie - ok. 15 CHF,
- egzamin teoretyczny - ok. 40 CHF,
- jazda (przeważnie 45 minut) - ok. 90 CHF,
- Verkehrskunde - ok. 260 CHF,
- egzamin praktyczny - ok. 135 CHF,
- prawo jazdy na okres próbny - ok. 35 CHF,
- kursy uzupełniające - ok. 570 CHF.

5 komentarzy:

 1. na wszystko przyjdzie czas :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I to jest dobry powód żeby zamieszkać w Szwajcarii :)Bardzo podoba mi się ich system. Szkoda, że u nas nie można trenować jazdy własnym autem....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co za roznica, jakim samochodem zdajesz? Jezeli umiesz jezdzic to pojedziesz kazdym autem. Jesli nie, to nie powinnas otrzymac prawa jazdy.

   Usuń
 3. A jak jest w wymianą polskiego prawo jazdy na szwajcarskie? Znasz jakieś szczegóły?

  OdpowiedzUsuń